Letošní třetí ročník konference Odpad Zdrojem se nesl v duchu cirkulární a udržitelné budoucnosti. Jednotlivé přednášky konference byly rozděleny do bloků zaměřených na témata, která hýbají světem: odpady, stavby, energie, voda a dokonce i chytré a cirkulární radnice. Nechyběly ani praktické workshopy, exkurze nebo trh technologických řešení. Novinkou letošní konference bylo, že Odpad Zdrojem se hrdě zařadil mezí pionýry uhlíkově neutrálních akcí.
Příklad podobně smýšlející chytré radnice představil i Michael Kašpar, místostarosta Kolína, které se stává průkopníkem skutečně fungujících chytrých řešení na úrovni měst. Představil tzv. “kolínskou klíčenku” i výsledky změn v odpadovém hospodářství nebo soutěžení díky principů EPC (energy performance contracting), jež bylo představeno i na loňské konferenci Odpad Zdrojem a u kterého se odborníci shodují, že je skvělým příkladem praxe správného veřejného zadávání v oblasti energetických úspor.
Klíčem k rozvoji skutečné recyklace na komunální úrovni je uzavření cyklu nakládání s bioodpady.Dlouhodobě zaostáváme v úrovni recyklaci odpadů, neboť stále téměř polovina odpadů je v ČR skládkována, 12 % energeticky využito a i ze zbývajících 30 % odpadů určených k recyklaci je stále velká část po konci procesu primárních předtřídění na skládky odvezena. Aby Česko skutečně dosáhlo stanovených recyklačních cílů na komunální úrovni, musíme se intenzivně soustředit na využití bioodpadů, ve kterých se skrývá velký potenciál a jejich oddělení od směsného komunálního odpadu by otevřel jeho další možnosti využití. Jak energetické, tak materiálové. Nápady na dotřiďování směsných odpadů totiž často troskotají právě na obsahu tohoto materiálu, který způsobuje rozkladné procesy znemožňující další zpracování https://zajimej.se/ohlednuti-za-konferenci-odpad-zdrojem-2018/