Vážení a milí kolínští spoluobčané, dovolím si zrekapitulovat rok 2017 z pohledu města.
Snižování dluhu
Výrazně snižujeme obrovský dluh města – Kolín má stále ještě velký dluh (484 mil. Kč), který se podařilo za posledních 7 let snížit o více než 500 milionů. Stále ovšem v roce 2018 zaplatíme na dluhové službě 77 mil. Kč!
Investice
Autobusový terminál – Investice, která se připravuje od roku 2013, je v plném proudu. Během roku 2016 proběhla soutěž na dodavatele a byla podána žádost na dotaci z IROP – Integrovaný regionální operační program. Dotace byla přiznána v maximální možné výši (50 mil. Kč). Realizace byla zahájena v jarních měsících roku 2017. Je dokončena první etapa výstavby – ulice Rorejcova včetně části přednádražního prostoru. Etapa byla předána do předčasného užívání. Předpoklad ukončení celého nádraží je v září 2018.
Rekonstrukce ulic Chelčického a Štítného – Akce započata v roce 2016, kdy byla zrealizována ulice Chelčického, na jaře 2017 byla dokončena ulice Štítného. V rámci akce došlo ke kompletní rekonstrukci povrchu včetně chodníků a veřejného osvětlení.
Rekonstrukce ulice Pražská – V roce 2016 proběhla architektonická soutěž. Vítěz soutěže byl zároveň zpracovatelem projektové dokumentace. V rámci akce bude opraven povrch komunikace, chodníky, veřejné osvětlení, bude revitalizována veřejná zeleň a přibude cyklo infrastruktura. Ke konci roku 2017 VHS provedla rekonstrukci vodovodního řadu. Práce budou pokračovat dle klimatických podmínek do podzimu letošního roku.
Rekonstrukce ulice Masarykova – Záměrem akce je přebudovat stávající provizorní kruhové objezdy na pevné objezdy. Zároveň bude revitalizována zeleň uprostřed kruhových objezdů. Dále bude kompletně vyměněn povrch ulice. Rekonstrukce byla zahájena v listopadu 2017 první etapou a to od kruhového objezdu s ulicí Benešova po kruhový objezd s ulicí Tyršova – poruchou techniky (asfaltového finišeru) nebyla ovšem provedena v dobré kvalitě, byla ihned městem reklamována, nezaplacena, a firma chybu napraví a předělá, jakmile to klimatické podmínky dovolí. Celá akce by měla být hotova do konce května 2018.
Kanalizace a ulice Rybářská – Předmětem akce bylo navýšení kapacity odlehčovací stoky, aby nedocházelo k zaplavování okolí. Realizace je dokončena.
Kanalizace a ulice Rorejcova a Pod Hroby – V souvislosti s rekonstrukcí autobusového nádraží proběhla v předstihu rekonstrukce kanalizačních řadů celé plochy rekonstruovaného nádraží. Bylo nutné zajistit stav tak, aby se nemuselo do nových povrchů komunikací vstupovat kvůli opravám minimálně pět let. Rekonstrukce kanalizace v ulicích Rorejcova a Pod Hroby byla v roce 2017 dokončena, v ulici Dukelských Hrdinů proběhne v koordinaci s výstavbou dopravního terminálu v polovině roku 2018.
Kanalizace a ulice Roháčova – Akce byla již součástí rozpočtu roku 2017 a i v tomto roce byla realizována. Zároveň byly rekonstruovány i chodníky a celé veřejné prostranství ulice.
V Zahradách – zcela nová komunikace v Sendražicích, v místech, kde byla dříve jen zpevněná cesta.
Rekonstrukce ulice Na Kopečku – zcela nová komunikace v Sendražicích, v místech, kde byla dříve jen zpevněná cesta.
Mistra Jana Husa – V roce 2016 byla zpracovaná projektová dokumentace a podána žádost o stavební povolení. Na přání obyvatel Sendražic se ještě připravuje doplnění akce o zpomalovací retardér. Akce je dokončena.
Chrám svatého Bartoloměje – Společně s Římskokatolickou církví město Kolín pracuje na projektu Revitalizace a otevření celého areálu chrámu svatého Bartoloměje včetně vnějších zelených parkánů. Rekonstrukce byla zahájena v prosinci 2017 a bude trvat zhruba dva roky. Po dlouhé přípravě se nám podařilo z evropských fondů získat dotaci téměř 90 mil. Kč. Hlavním cílem projektu je zachovat, ochránit a rozvíjet potenciál areálu NKP kostela sv. Bartoloměje v Kolíně a využít ho k vyváženému rozvoji území města Kolína i jeho širšího zázemí, s pozitivními dopady na místní i regionální zaměstnanost a konkurenceschopnost. To znamená stavebně jej obnovit, zároveň zpřístupnit některé dosud nepřístupné prostory památky a využívat jeho kulturní potenciál pro celoroční poskytování kulturních a vzdělávacích služeb veřejnosti. Projekt přitom klade důraz zejména na kvalitativní stránku náplně s využitím moderních a efektivních forem prezentace.
Pro město Kolín představuje projekt revitalizace a otevření prostoru v okolí kostela sv. Bartoloměje největší událost v historickém centru města od rekonstrukce centrálního Karlova náměstí. Kolín získá unikátní ucelené zákoutí v historickém centru města, které bude sloužit kulturně vzdělávacím potřebám a zároveň se také stane využitelným veřejným prostorem pro setkávání a konání nejrůznějších kulturních a společenských akcí.
Chodníky ulice Ovčárecká – společně s krajskou investicí (opravou povrchu ulice) město kompletně rekonstruovalo chodníky, které byly téměř v havarijním stavu, současně bylo vyměněno veřejné osvětlení. V průběhu roku 2018 ještě dojde k rekonstrukci veřejného prostoru před základní školou.
Kruhové objezdy (Jednota, Pražská) – velké kruhové objezdy u Jednoty a na Pražské ulici (u Lidlu) byly revitalizovány, byla vysazena nová zeleň (stromy, keře, květiny, trávník)
Rekostrukce „šestnáctipatráku“ – V roce 2017 byla provedena 1. etapa, která spočívala v rekonstrukci lodžií u bytů. V roce 2018 se bude pokračovat 2. etapou spočívající v rekonstrukci 1. NP. Budou odstraněny azbestové části otvorových výplní a kompletní výměně výplní v prostorách sloužících k podnikání, a ve sklepních prostorách objektu.
Vodojem v Zibohlavech – Stavba vysoká cca 20 metrů byla postavená roku 1927 a v roce 2017 byla opravena.
Terasy MSD– V samém srdci Kolína, za Městským společenským domem, se skrýval dosud neobjevený klenot. Toto místo, které je oázou klidu s úchvatným výhledem na řeku Labe,bylo však kvůli havarijnímu stavu veřejnosti nepřístupné. Kromě zajištění bezpečnosti statiky teras a opravy přístupového schodiště se byla provedena celková revitalizace zelených ploch, doplněno o potřebný mobiliář. Terasy již mohou využívat všichni obyvatelé a návštěvníci Kolína.
Sportovní hala Borky– Na základě žádostí „malých“ sportovních klubů, které nemají kde trénovat a hrát svá soutěžní utkání, a musí tak dojíždět do jiných měst, byla vytipována lokalita pro tréninkovou sportovní halu a to v Borkách u tenisových kurtů. V roce 2017 došlo k vynětí pozemku z lesního fondu, byla vypracována architektonická studie a bylo zadáno vypracování projektové dokumentace. PD by měla být hotova v srpnu 2018 včetně stavebního povolení. Pro realizaci projektu bude hledán příslušný dotační titul.
Supermarket na zálabské straně – Supermarket na Zálabí je každoročně nejčastější přání v bedně pod kolínským vánočním stromem, a též přání, které nebylo jednoduché splnit.
Nakonec se to podařilo. Byla podepsána smlouva o prodeji pozemku v průmyslové zóně společnosti RP Ovčáry, která zde do konce letošního roku otevře obchodní centrum s několika obchody včetně supermarketu. Na samotném Zálabí nemá město vhodný pozemek, průmyslová zóna je vhodná díky své poloze, kdy i vzhledem k tomu, že to bude řetězec, který je již v Kolíně zastoupen, je předpoklad, že toto bude mít pozitivní vliv na dopravu. Lidé ze Zálabí, Sendražic, Oseka, Veltrub, Ovčár a jednoduše blízkého okolí by nově měli možnost nakoupit bez nutnosti přejet Starý nebo Nový most. Zároveň je zóna obsluhována městskou autobusovou dopravou a toto místo bude nejjednodušší alternativou pro nákup pracujících právě v zóně.
Zámek – oprava fasády – V roce 2017 proběhla 1. Etapa, kdy byla restaurována pod dohledem památkárů fasáda objektu ze západní strany (Žerotínský palác). Pro rok 2018 se počítá s úplným dokončením fasád na objektu.
Nákup a rekonstrukce ubytovny Legerova – Podařilo se nám z dotačního titulu vykoupit ubytovnu ze soukromého vlastnictví a budeme ji rekonstruovat. V roce 2018 proběhne rekonstrukce osmi bytových jednotek.
Benešova 636-641 – rekonstrukce elektrorozvodů a zateplení objektu – Jedná se o dlouhodobě plánovanou investici. Byla provedena kompletní rekonstrukce domu s cílem snížit energetickou náročnost. Výměna oken, nová fasáda, střešní práce, výlohy prostor určených k podnikání.
Zámecká – rekonstrukce ohradní zdi Sokolská – zeď proti bývalé vojenské správě byla pod dohledem památkářů kompletně opravena, tvoří tak reprezentativní prostup směrem k Zámecké.
Regenerace sídliště u Penny – Projekt revitalizace sídlištních částí Kolína pokračoval zvelebením dlouhá léta zanedbávaného parčíku v blízkosti Penny marketu (vedle Benešovy ulice směrem k ulicím Funkeho a Rimavské Soboty). Kdysi zde bývalo škvárové hřiště, kde si hrávaly děti, ale to již dávno zaniklo a poslední léta parčík zdobily již jen rozbité lavičky a neudržovaná zeleň.
Dětská herna Rimava – Společný projekt města Kolín a Domu dětí a mládeže Kolín. Jedná se především o dětskou hernu s herními prvky – CHACHA BOXY – velkou herní „klecí“ pro děti od 5 do 12 let a menší ohrádkou pro dětí od 3 do 5 let.
Dále samozřejmě proběhla řada dalších dílčích investic, oprav, renovací, zde se snažím popsat ty nejvýraznější.
Školství
Škola, školka | investice |
MŠ Jeronýmova | Vybudování tělocvičny |
MŠ Kmochova | Fasáda budovy |
MŠ Sendražice | Nová střecha a venkovní hřiště |
ZŠ Kmochova | Rekonstrukce fasády |
ZŠ Prokopa Velikého | Rekonstrukce teras |
ZŠ Lipanská | Rekonstrukce toalet a cvičných kuchyněk |
ZŠ Bezručova | rekonstrukce venkovních ploch a komunikací |
ZŠ Mnichovická | Výměna lina ve třídách |
ZŠ Ovčárecká | rekonstrukce osvětlení, přístavba technické dílny |
Gymnázium | kompletní rekonstrukce venkovního hřiště + dokončení oken |
Kultura
Kmochův Kolín 2017 – velké množství diváků, opět dvě pódia a od roku 2017 pro návštěvníky zdarma, Kmochův Kolín se dle všech ohlasů povedl.
Kolínské kulturní léto – úspěšný koncept koncertů a kulturních vystoupení během léta se osvědčil a bude pokračovat i další rok
Městské divadlo – rekonstrukce ozvučení – bylo zcela renovováno ozvučení, které tak nyní vyhovuje moderním trendům a divadlo je připraveno i na přenosy televize.
Informační centrum na náměstí – Dům č.p.8 na Karlově náměstí se konečně po desítkách let otevřel znovu Kolínu a jeho občanům. Regionální muzeum ve svém (nyní již hlavním) sídle zrekonstruovaném za více než 100 milionů korun otevřelo první část expozice. Zároveň bylo otevřeno po mnoha letech Turistické informační centrum přímo na Karlově náměstí, které nabízí mnoho služeb nejen pro turisty.
Kino 99 – Získalo kompletní nové foyer kina a zároveň vybudování kinoklubu/kavárny, který je přístupný i z prostor polikliniky.
Sport
Nové mantinely na zimní stadion – Výrazná investice na zimním stadionu je v plném proudu. Dlouho potřebné nové mantinely se připravují na novu sezónu.
Nová rolba na ZS – Nová elektrická rolba WM Mammoth je novou generací stojů na pro úpravu ledových ploch. Jedná se o bateriovou rolbu, která neznečišťuje ovzduší v hale emisemi.
Nová časomíra na ZS – s velkoplošnou LED obrazovkou je nainstalována. V roce 2017 byla pořízena i režie a kamerový systém pro nahrávání utkání a možnost přímého opakování vstřelených branek.
Dotační politika
Dotační odbor systematizoval čerpání financí z EU a Kolín se zařadil mezi nejlépe čerpající města v ČR. Z významných dotací, které již máme přiznány, a budou se realizovat / již se realizují, to jsou například na modernizaci autobusového nádraží (50 mil. Kč), dotace na výstavbu nového pavilonu MŠ Chelčického (11 mil. Kč), stavební úpravy v areálu chrámu svatého Bartoloměje (60 mil. Kč), podzemní kontejnery (8 mil. Kč), pořízení popelnic na plast pro občany (2 mil. Kč), zateplení bytového dobu Benešova (6 mil. Kč), odbahnění Haltýře (2 mil. Kč) a další. Pro rok 2018 je naplánován příjem z evropských a státních dotací na více než 150 mil. Kč.
Další žádosti jsou již podány a čekáme aktuálně na jejich vyhodnocení. Společný pavilon ZŠ Masarykova a ZŠ Bezručova (23 mil. Kč), Nástavba odborných učeben pro Základní školu Mnichovická (17 mil. Kč), Podkrovní vestavba odborných učeben pro Základní školu Kmochova 943 (22 mil.Kč), Pořízení kompostérů pro město Kolín (3,2 mil. Kč), Automatické parkovací zařízení pro kola v Kolíně – cyklověž (13 mil. Kč), Modernizace informačních systémů Městského úřadu Kolín (8 mil. Kč), Zvýšení kybernetické bezpečnosti informačních systému Městského úřadu Kolín(8,9 mil.Kč) a mnoho dalších menších projektů, které jsou již realizovány, či jsou v přípravě.
Životní prostředí
Kvetoucí záhony – pokračujeme ve výstavbě kvetoucích záhonů cibulovin po městě, projekt se osvědčil a budeme v něm pokračovat v roce 2018.
Svahy v Průmyslové zóně Kolín – Ovčáry – Velká dotační akce na masivní výsadbu zeleně do průmyslové zóny Kolín – Ovčáry. 14 500 keřů a stromů z Operačního programu životního prostředí. Protihlukové a protiprašné bariéry, které zároveň posílí biodiverzitu a budou bránit degradaci půdy. Projekt je schválen Agenturou na ochranu přírody a krajiny ČR.
Bezpečnost
Kompletní zákaz hazardu – plošný zákaz hazardu na území Kolína byl schválen od 1. 1. 2017. Po zvážení všech negativních a pozitivních dopadů jednoznačně převážila negativa (ať se jedná o kriminalitu, patologické gamblerství, sociální aspekty, vizuální podobu okolí heren atp.). Zdraví, bezpečí a sociální aspekty jsou pro nás důležitější, než příjem do rozpočtu z hazardu. Některá povolení pomalu dobíhají, neméně ve městě je již o zhruba 80% automatů méně.
Varovný a výstražný informační systém – Klade si za cíl informovat občany města před hrozícím nebezpečím ohledně přírodních katastrof, jako jsou povodně. Konkrétně se jedná o kompletní výměnu, modernizaci a rozšíření systému městského rozhlasu, instalaci nových hladinoměrů na malé vodní toky (například Polepka), srážkoměrů a napojení varování proti povodním, implementace varování proti úniku chemických látek z Draslovky. Jde o nejmodernější systém pro ochranu obyvatel
Oprava budovy MP + rozšíření kamerového systému – proběhla kompletní rekonstrukce zázemí operačního střediska městské policie, dále pokračujeme v rozšiřování kamerového systému ve vysokém rozlišení.
Ostatní
Rekonstrukce Ovčárecké a Veltrubské ulice – investice Krajské správy a údržby silnic, které se nám podařilo prosadit v roce 2017.
Chytrý Kolín
Několik významných cen v oblasti rozvoje chytrých technologií zamířilo do Kolína. Vyhráli jsme cenu IDC IoT Awards. Nejchytřejším městem v ČR se v oficiální soutěži pod Úřadem vlády stal Kolín Odborní porotci ocenili komplexní opatření, kdy zaujala mobilní aplikace, aplikace pro parkování, odpady, placení v MHD bezkontaktní kartou, a zejména Kolínská chytrá klíčenka – hlavní cena byla za komplexní posouzení všech chytrých opatření patří Kolínu! A jaké jsou již spuštěné projekty?
Kolín v mobilu – Aplikace je určená nejen pro turisty, ale zejména pro naše občany. Dozví se vše o městě, mohou vyhledat jakékoli kontakty a rovnou volat či psát odpovědným úředníkům či vedení města. Mohou též vyfotit závadu ve veřejném prostoru (díru v chodníku, zničenou lavičku apod.) a fotografii odeslat úřadu, kde jsou podněty automaticky rozdělovány na příslušný odbor kompetentním pracovníkům k vyřešení. Součástí je i zmíněné parkování. Aplikace má mnoho dalších funkcionalit a stále ji rozšiřujeme.
Chytré parkování – Pomocí čidel v dlažbě mohou lidé přes web, aplikaci v mobilním telefonu, ale i na interaktivních cedulích po městě vidět, kde je kolik volných míst. Zároveň aplikace umožňuje extrémně jednoduchý systém placení parkovného po celém městě, řidiči nemusí hledat parkovací automat, nemusí používat lístek. Aplikace je automaticky upozorní, kdy jim končí parkovné a mohou si ho na dálku prodloužit (třeba z restaurace), aniž by museli dojít k autu.
Kolínská chytrá klíčenka – je unikátním projektem nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Projekt Kolínská chytrá klíčenka je určen primárně žákům základních škol. Cílem je nahradit množství čipů, klíčů či peněženek, které děti běžně užívají jediným funkčním nástrojem. Kolínská klíčenka dnes dokáže díky využití bezkontaktního čipu zastat funkci čtenářské průkazky Městské knihovny Kolín nebo čipu pro objednání a výdej obědů ve školní jídelně. Otevře též školní elektronický zámek nebo může být použita jako časová jízdenka v MHD Kolín. Klíčenku lze také aktivovat i jako předplacenou kartu, na kterou mohou rodiče svému dítku posílat kapesné. Zatím funguje na ZŠ Ovčárecká, plánujeme ovšem spuštění na všech základních školách ve městě.
Chytré odpadové hospodářství – Systém chytrého odpadového hospodářství zahrnuje monitoring zaplněnosti kontejnerů na tříděný odpad. Lidé se mohou podívat na web, kde se nejbližší kontejnery nachází, jaká je jejich aktuální zaplněnost a kdy je plánován další svoz. Pro odpadovou firmu je to vodítko pro optimalizaci svozů odpadu a počtu kontejnerů na jednotlivých místech a jejich případné doplnění.
Vážení a milí spoluobčané, dovolte mi, abych Vám i našemu městu popřál vše dobré do roku 2018, hodně zdraví, spokojenosti a úspěchů a budu se těšit na možnosti setkání.
Michael Kašpar, I.místostarosta