Sportovní hala v Kolíně – téma posledních let přechází v realitu. Přečtěte si kompletní informace od 1. místostarosty Michaela Kašpara.
Vážení kolínští spoluobčané, tentokrát svůj příspěvek zaměřím jednostranně na téma, „které hýbe Kolínem“, je aktuální již mnoho let, a nyní nabírá konkrétních obrysů. Sportovní hala v Kolíně chybí, o tom není sporu, vždyť i v anketě, kterou jsme v loňském roce učinili, se ze 660 respondentů zhruba 600 vyslovilo pro výstavbu haly a zařadilo ji mezi prioritní investiční akce v Kolíně. Na začátku září jsme uspořádali veřejné slyšení k vítězné studii sportovní haly, která vzešla z vyzvané architektonické soutěže. Přišlo Vás opravdu hodně a je vidět, že téma je vysoce aktuální, diskuze byla konstruktivní a podnětná a já ji beru jako další krok z projektu k reálné výstavbě haly. K vysvětlení stávajícího stavu a našeho rozhodnutí o tomto směru si položme pár otázek:
Proč „menší hala“?
Otázka sportovní haly se řeší v Kolíně dlouhodobě, zejména od doby cca před 10 lety, kdy byl vypracován projekt velké multifunkční haly do prostor Vodního světa pro 1000 – 1500 diváků. Zhruba před dvěma lety jsme nechali aktualizovat a posoudit investiční a provozní náklady na tento projekt. Ty se dle aktuálního posouzení pohybují okolo 200 mil.Kč – i s plánovaným hotelem. Stávající studie vychází z našeho zadání, kdy realizační ceny haly by neměla překročit 55 mil. Kč – původní hala je tedy téměř čtyřnásobně dražší. Zde musím připomenout, že se nám daří dluh města výrazně snižovat, nicméně stále ještě v současné době je to zhruba 500 mil.Kč, které nám zbyly z dluhu předchozích vedení města (v roce 2010 to byla více než 1 miliarda Kč). Finance jsou pochopitelně velmi podstatnou součástí celého konceptu. Jak investiční prostředky, tak následné provozní, které budou městský rozpočet zatěžovat na desítky let. Dalším důležitým aspektem je fakt, že některé sporty nemají v Kolíně adekvátní prostor pro své mistrovské zápasy (florbal, házená, futsal…). Ty ovšem halu pro 1500 diváků nevyužijí, nehledě na to, že její provoz by byl násobně dražší a tím by samozřejmě musely být dražší i ceny pronájmů pro sportovní kluby – bylo by velké riziko, že by hala buď zela prázdnotou, nebo by její provoz velmi výrazně muselo dotovat město ze svého rozpočtu, na úkor jiných činností, samotného rozvoje.
Pro koho bude hala sloužit?
Jak jsem zdůraznil, v Kolíně jsou sporty, které nejen, že nemají dobré zázemí, ale dokonce pro svéá domácí utkání nemají zázemí žádné. Nehrají je tedy v Kolín a musí jezdit do okolních měst – florbal, házená, futsal atp. Těmto sportům primárně hala musí nabídnout dobré zázemí a možnost hrát před svými diváky, rodiči ve svém městě. Těchto sportovců je několik stovek a pro další rozvoj je bezpodmínečně nutné jim vytvořit odpovídající zázemí. Dle mého názoru nejde však jen o výkonnost a výsledky, jde i o možnost rekreačního sportu pro děti, mládež jako prevenci nedostatku pohybu, obezity, jako podporu zdravého životního stylu a smysluplného využití volného času, což pro své děti chce jistě každý rodič. S nadsázkou v duchu známého: „kdo si hraje, nezlobí“. Předpokládám samozřejmě, že v rámci možností bude hala otevřená všem sportům, ale i školám v dopoledních hodinách, a samozřejmě směřujeme též tam, aby nabídla možnost pro tréninky kolínských basketbalistů. Ti v rámci nejvyšší basketbalové soutěže jsou jediným týmem, který nemá pravidelnou možnost dopoledních tréninků – všechny školní tělocvičny jsou v dopoledních hodinách obsazené. My jim tu možnost nabídnout chceme.
Co tedy basketbal?
Vedli jsme samozřejmě jednání s vedením BC Kolín, kdy má vše spojitost s aktuálně započatou rekonstrukcí Spojů. Ta obsahuje nejen zateplení a renovaci školy samotné, internátu, ale i haly/tělocvičny Spojů. Jedná se o dlouhou prosklenou stěnu, kratší stěnu u vchodu, zvýšení stropu a zároveň se řeší výměna osvětlení. Toto vše přispěje k výrazné modernizaci haly. Zároveň město Kolín slíbilo i finanční pomoc. Ta se týká výrazného příspěvku na „mobilní“ tribuny, které budou instalovány v hale a měly by zvýšit kapacitu o cca 200 diváku na zhruba 800. Taktéž se snažíme klubu pomoci i v rámci modernizace zázemí, především šaten. Cílem je tedy ve spolupráci s basketbalovým klubem maximálně pomoci zmodernizovat nejen halu samotnou, ale i zázemí. Vytvoři výrazně důstojnější prostředí jak pro hráče, tak pro diváky a zvýšit kapacitu haly na 800 návštěvníků.
Kdy bude hala stát a kde na to vezmeme peníze?
V současné době se dokončuje studie od arch.ateleiéru ov architekti s.r.o, kdy se zapracovávají poslední připomínky od sportovních klubů, se kterými celou přípravu dlouhodobě konzultujeme. Následně se začne projektovat – kompletní projekt včetně stavebního povolení budeme mít hotový v roce 2018. V roce 2019 je reálná výstavba sportovní haly v Kolíně. K financování jednoznačně říkám, že nebudeme Kolín zadlužovat, to neděláme 7 let a nebudeme takto nezodpovědní ani do budoucna! Vše je spojitá nádoba. Ročně stále splácíme na dluhové službě zhruba 80 mil. Kč, nicméně v posledních letech se nám opravdu velmi dobře daří čerpat dotační tituly, kdy se nám podařilo získat na dotacích cca 200 mil. Kč. Tím, že mnoho věcí v Kolíně realizujeme právě z dotačních peněz, můžeme si dovolit kofinancovat halu z rozpočtu města. A ano, zde přichází logicky otázka – co dotace? České republice se bohužel nepodařilo s EU vyjednat dotační tituly na sportovní infrastrukturu – zde tedy prostor není. Jediná výrazná možnost je využití fondů MŠMT, kde se o to samozřejmě pokusíme a chceme na projekt získat maximální možnou podporu 20 mil.Kč.
Proč v Borkách?
Borky jsou letitým zázemím kolínských sportovců, krásné a klidné místo u řeky, které nám mnoho měst závidí. Je tedy logické sportovní infrastrukturu směřovat tímto směrem a doplnit tak celou oblast atletického, zimního, fotbalového stadiony, hřišť na házenou, kurtů na volejbal a tenis a dalších. Lokalita je skvěle dostupná z centra města jak pro pěší, tak pro cyklisty, kdy cyklostezka podél Labe, která je zcela oddělená od komunikace, nabízí maximální bezpečnost a dovede sportovce přímo k hale.
O projektu samotném píšeme na následujících stránkách. Věřím, že se vám bude líbit. Pokusil jsem se krátce a srozumitelně shrnout to podstatné, co nás vede k této cestě, na kterou jsme se vydali a po které jdeme dál. Osobně ji považuji za rozumnou, racionální, prospěšnou jak pro sportovce, tak pro finanční zdraví Kolína. Proměňme sen mnoha z nás v realitu. Ne megalomansky a s pompou. Změňme ho vhodně, maximálně citlivě a s velkým důrazem na investiční i provozní náklady – na udržitelnost. Kolín má obrovský potenciál pro pozitivní rozvoj. To není fráze, to je fakt. Základem je ovšem rozumné hospodaření a koncepčnost rozhodování. Tím se snažíme na radnici řídit.