
Rozpočet na rok 2016 byl schválen zastupitelstvem města na prvním lednovém zasedání. Příjmy města Kolína jsou ve výši 916,5 mil. Kč, výdaje 914,8 mil. Kč. Rezerva tak činí 1,7 mil. Kč
Příjmy – na příjmové stránce je zajímavých položek několik. I přes stále výrazný dluh, který činí aktuálně 618 mil. Kč a daří se jej průběžně splácet (v roce 2015 činila splátka dluhu 99 mil. Kč!), se daří příjmovou stránku naplňovat i příjmy nad rámec běžných. V letošním roce počítáme s 27 mil. Kč za prodej pozemků v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry. Na pozemek v hodnotě 17 mil. Kč je již podepsána smlouva o smlouvě budoucí kupní a prodej by se měl realizovat na jaře. Do zóny míří renomovaná japonská firma Tsubakimoto Chain Co. Ta patří mezi světovou špičku ve výrobě rozvodových sad pro automobilový průmysl. V Kolíně se na čtyřhektarovém pozemku chystá postavit výrobní halu. Do výroby zde investuje 440 milionů korun a zaměstná až 80 lidí z Kolína a Středočeského kraje. Stavba nového závodu v průmyslové zóně Kolín-Ovčáry začne příští rok, výroba má být spuštěna v roce 2017. S několika dalšími investory jsme v pokročilé fázi jednání a snažíme se tím navýšit kapitálové příjmy města Kolína.
Pronájem kanalizace (snížení ceny vodného a stočného) – úspěšným koncesním řízením se podařilo vysoutěžit výrazně nižší vodné a stočné pro všechny domácnosti i firmy v Kolíně! Cena vody v letošním roce pro všechny občany Kolína klesne o více než 10 %! V roce 2015 bylo vodné a stočné 78,04 Kč (za 1 000 litrů vody), v letošním roce je to 69,75 Kč. V porovnání s jinými městy máme nyní nejlevnější vodu ve Středočeském kraji!
Běžné výdaje – v roce 2015 Kolín zaplatil na dluhové službě přes 99 milionů Kč! Dluh se podařilo snížit na aktuálních 618 mil. Kč (v roce 2010 dluh činil téměř 1,1 miliardy Kč). Nicméně obrovské zadlužení města stále ještě výrazně blokuje investiční rozvoj. V roce 2016 bude splátka činit 89 mil. Kč!
S premiérem Sobotkou se podařilo vyjednat rozložení návratné finanční výpomoci od Ministerstva průmyslu a obchodu, což znamená úsporu 10 mil. Kč ročně na dluhové službě!Vláda ČR uznala opodstatněnost požadovaných úspor od vedení města Kolína a pro roky 2016-2018 zaplatíme o 30 mil. Kč méně. Tyto prostředky budou použity jako spoluúčast při připravovaných investičních akcích v rámci dotačních titulů.
Školní psycholog – v rozpočtu města se podařilo opět vyčlenit finanční prostředky pro zabezpečení školního psychologa na všech školách. Hlavním cílem jejich činnosti je zlepšení atmosféry ve škole a důkladnější péče o všechny žáky. Přítomnost školního psychologa vítají jak učitelé, tak i rodiče žáků.
Investiční výdaje – plánovány jsou ve výši více než 270 mil. Kč, což je jednoznačně nejvíce za posledních pět let. Plně využít investiční příležitosti je možné, pokud budou využity a přiděleny dotace, kterých je naplánováno velké množství ze zdrojů EU i národních. Mezi nejdůležitější investice patří:
Výstavba autobusového nádraží – současný neutěšený stav neodpovídá komfortu a standardům cestování veřejnou dopravou. Cílem modernizace je proměnit komplex dopravního uzlu – autobusového a železničního nádraží – z atmosféry vnitroměstské periferie v důstojnou vstupní bránu do města. Dominantním prvkem návrhu je zastřešený terminál nového autobusového nádraží, který zahrnuje 8 odjezdových stání. Další 3 odjezdová stání jsou navržena v zálivu podél ul. Rorejcova. Dále je navržena odstavná plocha pro autobusy o kapacitě 10 stání, která jsou řazena podélně ve východní části stávajícího autobusového nádraží. Vznikne moderní, přehledný a komfortní dopravní terminál se zkrácenými přestupními trasami. Odhad investice je okolo 50 mil. Kč (bude upřesněno výběrovým řízením). Budeme žádat o dotaci, předpokládané vypsání dotačních programů očekáváme v dubnu. Pro úspěšné žadatele by mělo být financování až 85 % ze zdrojů EU. Pokud půjde vše dle plánu, předpokládaný termín zahájení výstavby bude na podzim tohoto roku. Dle časového harmonogramu etapizace by tak kompletní vstupní brána do Kolína měla být hotova na podzim 2017.
Rekonstrukce komunikací a kanalizace – do nápravy špatného stavu silnic a kanalizace v Kolíně budeme v tomto i následujících letech investovat mnohem výrazněji. Pro letošní rok je naplánována kompletní rekonstrukce ulic Mnichovická, Za Dvorem, Pod Vinicí, Hrnčířská, Pobřežní, Na Kopečku, Chelčického a Rybářská. Do tohoto sektoru zamíří více než 35 mil. Kč.
Cyklostezka Třídvorská – bude podána žádost a v případě přidělení dotačních prostředků bude napojena a prodloužena cyklostezka, která logicky napojí ulici Třídvorskou, Tovární (zde překoná železniční trať) a zamíří do ulice Okružní.
Rekonstrukce areálu chrámu sv. Bartoloměje – ve spolupráci s římskokatolickou církví pracujeme na projektu největší investice do historického jádra Kolína za desítky let a zpřístupnění v současné době uzavřených prostor a budov. Renomovaní architekti ve spolupráci s památkáři a městem vytvářejí projekt rekonstrukce nádvoří před a za chrámem, zvonice, kostnice a staré školy. Kromě kompletní rekonstrukce by měly vzniknout i výstavní a vzdělávací prostory pro návštěvníky z řad veřejnosti i pro školy. Součástí bude i příprava a otevření zelených parkánů, odpočinkové zóny mezi areálem chrámu a ulicí Politických vězňů, tím by byla zpřístupněna krásná místa pro relaxaci a odpočinek. Součástí je samozřejmě i vytvoření sociálního zázemí pro návštěvníky a vybudování bezbariérové trasy areálem. Vše je podmíněno získáním dotačních prostředků, jimiž budou podpořeny právě národní kulturní památky nebo památky UNESCO. Z předpokládaných nákladů 50 mil. Kč by dotace mohla pokrýt až 90 %.
Podzemní kontejnery 2. fáze – projektováno je dalších 9 sestav a opět chceme získat dotaci ve výši 85 %. Zejména v centru města se osvědčilo využití podzemních rezervoárů na separovaný odpad, kdy krom funkčnosti hraje výraznou roli i aspekt estetický.
Regenerace sídliště – 3. fáze je plánována mezi ulicemi Rimavské Soboty a Benešova. Součástí bude i staré sportovní hřiště pod Penny marketem, které bude kompletně zrekonstruováno a přilehlý zanedbaný parčík bude komplexně upraven (cesty, lavičky, výsadby zeleně).
Knihovna– výstavba výtahu (knihovna se konečně dočká výtahu, který výrazně pomůže imobilním občanům, maminkám s kočárky a seniorům, dokončen bude na počátku roku 2016).
Městský společenský dům – kompletní renovace osvětlení a vzduchotechniky společně s opravou a otevřením terasy směrem k Labi budou posledními dvěma kroky k dokončení proměny MSD. Pohodlí pro účinkující i návštěvníky uvnitř a zpřístupnění opomíjeného prostoru krásné terasy jsou logickým krokem.
Investice do MŠ a ZŠ – zásadní (dotací podmíněnou) akcí je přístavba pavilonu v areálu MŠ Chelčického. Tam se přesune pracoviště z MŠ Štítného a zároveň by se zvýšila kapacita mateřské školky o více než 10 dětí. Prázdné patro v MŠ Štítného by poté bylo využito k rozšíření jeslí, neboť poptávka v současné době převyšuje nabídku o více než 30 dětí. Další výrazné investiční prostředky půjdou například do kompletní rekonstrukce dvou kuchyní (MŠ Masarykova a Sendražice), novou fasádu dostane krásná budova ZŠ Kmochova, exteriéry v posledních letech zcela proměněného areálu ZŠ Bezručova budou dokončeny. I v dalších školách budou pokračovat výrazné opravy a prostředky investované do kolínských ZŠ a MŠ opět přesáhnou 20 mil. Kč. V případě, že se nám podaří vygenerovat dostatečné množství finančních prostředků (prodejem pozemků v průmyslové zóně, dotačně aj.), připravujeme zásadní renovaci vnějšího pláště kolínského gymnázia.
Dětské hřiště V Břízách – bývalý bike park již zmizel a na jaře bude ve stejných prostorách otevřeno netradiční hřiště pro děti a mládež. Kromě překážek, které využijí stávající terén, bude zachováno menší hřiště pro starší na streetball. Dominantou pak bude věžový hrad. Nabídka v Kolíně zcela nová a ojedinělá pro široké spektrum návštěvníků.
Vodní svět – do letního provozu bude vystavěn nový dětský koutek + dětské hřiště pro návštěvníky venkovního bazénu Vodního světa. Zároveň se po mnoha letech do areálu vrátí oblíbený minigolf.
Varovný informační systém – kompletní výměna a rozšíření systému městského rozhlasu, instalace nových hladinoměrů a srážkoměrů a napojení varování před povodněmi, implementace varování před únikem chemických látek z Draslovky. Předpokládané výdaje 10 mil. Kč, z toho 7 mil. Kč dotace z EU.
Vyjednání koupě Kmochova domu –s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových se podařilo vyjednat devítiletý splátkový kalendář a Kmochův dům bude městu Kolín prodán za 2,8 mil. Kč. V budoucnu tak bude moci být využit jak komerčně, tak i nekomerčně.
Opravy bytových domů – nejdůležitějšími investicemi jsou zateplení a výměna oken bytového domu Benešova 636-641 a úplná rekonstrukce lodžií domu 976 („šestnáctipatráku“), která bude ovšem vzhledem k finanční náročnosti etapizována do více let.
Spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování – mnoho dotačních příležitostí skýtají výzvy pro města se sociálně vyloučenou lokalitou. Budeme usilovat o výkup ubytovny v ulici Legerova a její přestavění na sociální a krizové bydlení, zřízení bezbariérovosti v domech s pečovatelskou službou a další úpravy bytových domů ve vlastnictví města.
Rozpočet roku 2016 je velmi proinvestiční a i přes stále obrovskou dluhovou službu výrazně ambiciózní. Významnou roli budou samozřejmě hrát akce dotační, na které jsme maximálně připraveni a pro naše město jsou zajímavou a vítanou příležitostí. V letošním roce počet žádostí z národních, firemních i evropských grantů bude v historii Kolína jednoznačně nejvyšší. Přeji Kolínu mnoho úspěšných investic a za vedení města mohu zaručit naši maximální snahu.
Michael Kašpar