Celý příběh dnešního KOKU o zálabském parku v ulici Chelčického, začal 12. srpna 2015, když jsem ve Veltrubské ulici potkala kamarádku Alenu Koutovou, která má s manželem na „Veltrubce“, kousek od tohoto parku, čistírnu.
„Ireno, co je na tom pravdy?! Slyšela jsem, že někdo něco vyměřoval v našem parku. A že prý park bude za plotem a bude patřit ke školce,“ sdělila mi rozčíleně a já s úsměvem zavrtěla hlavou.
„To je fáma, Aleno. Spravovali zeď u chodníku, na kterou jsem upozornila. A poprosila jsem, když už tam budou, aby prohlédli zeď kolem dokola.“
Aleně se ulevilo, poděkovala mi a rozešly jsme se. Ale protože nebyla jediná, kdo mi o oplocení parku říkal, poslala jsem mail Zuzance Čtrnáctové na Odbor regionálního rozvoje a územního plánování, a ta mi vzápětí odpověděla:
„Parčík Chelčického – informace jsou skoro správné. Je pokyn od pana místostarosty Kašpara, aby se parčík oplotil. Jednali jsme už několikrát s Farní církví, které pozemek patří, od nich máme pro dané souhlas. A zatím je to ve fázi, že máme představu, jak má oplocení vypadat a kudy povede. Bude 2 m vysoké, zelené pletivové oplocení, které dáváme kolem dětských hřišť (např. v Březinově ulici je stejné). Na všech uličkách budou branky k průchodu. Areál bude samozřejmě nadále přístupný veřejnosti, pouze na noc se bude zamykat a ráno se bude odemykat. Také přibudou nějaké herní prvky pro děti a také lavičky, ale jen dva prvky a dvě lavičky, určitě ne více. Charakter parčíku bude zachovaný, nebudeme kácet, jen max. ořezávat křoví. Je to plánováno na podzim tohoto roku. Kdyby cokoli, zas pište nebo volejte.“
No, nevím, nevím, pomyslela jsem si. Plot kolem parku?! Nevím, jestli je to šťastné. Chápu oplocení kolem dětského hřiště, ale proč oplotit celý veřejný park? Park je přece pro všechny. Už teď se nám z něho kousek „ukrojilo“ pro hřiště pro děti. A teď bude oplocený celý park?! A tak jsem napsala místostarostovi Michaelovi Kašparovi:
Datum: 13. 08. 2015 21:26 Předmět: Můj milej Michaeli…
… v posledních dnech mi několik občanů Zálabí říkalo o fámě, která se nese Zálabím. A sice, že by se měl park Chelčického oplotit a že bude patřit ke školce. Vyvracela jsem to, že je to nesmysl, nicméně jsem se zeptala Zuzanky Čtrnáctové a ta mi tuto „fámu“ potvrdila. Michaeli, mně to přijde nesmyslné. Vždycky tam byl park. Pak se tam udělalo malé hřiště pro děti, ale park stále zůstal parkem, jak jsme všichni zvyklí. Pokud se oplotí celý park kvůli dětskému hřišti, nebude to už park, na který jsme všichni zvyklí, a který je v této části Zálabí jediným místem s lavičkami, ale bude to klec s dvoumetrovým plotem.
Chápu oplocení kolem nově vzniklých hřišť – ale tady byl vždycky park a před tím hřbitov, který ještě pamatuju. Chápu oplocení kolem dětských hřišť, které nejsou tak srostlé se starou zástavbu, jako je srostlý tenhle park. Bude to obrovský zásah do zálabské tváře města a lidé budou proti. Zajímaly by mě důvody, které k tomuto rozhodnutí vedly. Prosím tě, buď tak hodný, seznam mě s nimi. Třeba se mýlím a názor změním. Příjemný večer přeju. Papa. Irena.
A Michael mi odpověděl skoro vzápětí:
Ahoj Ireno, prosím Tě, jako vždy je pravda někde v půli cesty…
Cela situace má širší rozměr – souvisí s rozšiřováním jeslí a budoucím přesunem MŠ Štítného, do areálu MŠ Chelčického, kde se bude muset přistavět pavilon. Tím se zmenší zahrada a my se snažíme vyjít vstříc vedení MŠ a umožnit jim již nyní rozšířeni využitelného prostoru v dopoledních hodinách v oploceném areálu parku, kam by měli svoji branku, ze svého areálu. To oplocení je potřeba z několika důvodů: pro MŠ z důvodu bezpečnosti, a proto, aby se areál dal na noc zamykat a tím vzrostla možnost kontroly ze strany MP. Jinak bude ale park zachován, jen se půjde brankou, bude zde bezpečněji, bude tu pořádek atd.
Kromě toho je důležité to, že se nejedná o městské pozemky, ale o pozemky církve, které máme v pronájmu. Když jsme se zástupci církve jednali o přidání herních prvků, ale i košů, laviček atd., chtěli logicky ponechat otevřenost nejen pro školku, ale i pro veřejnost, což my chceme také. Poté chtěli větší kontrolu právě nad bezpečností a úklidem, což chceme zaručit „parkem s provozním řádem a otevírací dobou“. V minulosti bylo také hodně stížností na rušení nočního klidu právě v prostoru parku, nočními návštěvníky, posilněnými alkoholem.
Branky budou na každé přístupové cestě, která tam dnes je – to byla naše podmínka a opravdu si myslím, ze pozitiva z tohoto opatření, zásadně převáží to, že se bude vycházet brankou, protože kromě toho, ze vytvoříme další pěkné hřiště na Zálabí, kde jich je málo a lidé je chtějí, propojíme v tomto případě hřiště s udržovaným parkem. Snad je to srozumitelné, omlouvám se. Píšu z dovolené a přes telefon. Pěkný večer. Michael.
Odpověděla jsem mu toto:
Omlouvám se. Nevěděla jsem, že jsi na dovolené, jinak bych ti nepsala. Už mi neodpovídej, ano? 🙂 Beru na vědomí, co jsi mi napsal. Pokud budu s někým mluvit, budu ho informovat v rámci tvých informací. Krásnou dovolenou. Papa. Irena.
Když se Michael vrátil z dovolené, domlouvali jsme se, jakým způsobem budou občané informováni o změnách, kterými „jejich“ park začne procházet. A pak už jsme s Kamilem jenom sledovali, jak se park pomalu, pomalu mění (viz fotografie). A když jsme v neděli ráno, 20. září 2015, objevili vykopnutý koš a bordel kousek od lavičky, říkali jsme si, kdyby byl park zamčený, nestalo by se to.
V pondělí 21. září 2015, jsme měli VI. zasedání Zastupitelstva města Kolína. Když jsem přišla večer domů, hlásil mi pan Fuchs, že konečně mluvil s Alenou Koutovou, ke které jsem ho poslala už v srpnu, aby jí vysvětlil, jak to doopravdy s parkem bude. Pokud se ptáte, proč jsem k Aleně poslala pana Fuchse a nešla tam sama, odpověď je jednoduchá. Pan Fuchs totiž chodí do čistírny pravidelně pracovně, tak jsem myslela, že tam bude mít cestu dřív než já. Bohužel s Alenou mluvil až 21. září 2015.
„Co říkala,“ zeptala jsem se zvědavě a přiznám se, měla jsem výčitky, že jsem za ní nešla hned v srpnu, když jsem se dozvěděla, že její „fáma“ není fáma, ale pravda. Odpověď pana Fuchse byla vyčerpávající.
„Mám ti vyřídit, že jsi na radnici na hovno.“
P. S.
V zářijovém Zpravodaji města Kolína, se o Chelčického parku můžete dočíst na str. 22.