Odřený kolotoč, zarostlé houpadlo a polámaný plůtek, tak dlouho vypadalo vyžití dětí v Nerudově ulici. “Smutný pohled na hřiště na odstřel. Město ústy Mgr. Pekárka stejně jako v jiných případech navrhuje jeho zrušení pro nedostatek zájmu ze strany veřejnosti. Skutečně revoluční řešení,” objevilo se na internetových stránkách www.lepsimisto.cz určených ke zjednodušení komunikace mezi občanem a úřadem před minulými komunálními volbami. Problém tam popsal kandidát za Změnu pro Kolín Pavel Kubáč. Možná i díky jeho názoru, k němuž se později na Lepším místě přidávaly další hlasy, stojí dnes v Nerudově ulici moderní a hojně využívané hřiště.
Web Lepší místo vytvořila stejnojmenná nezisková organizace pro všechny obyvatele Česka. Po minulých komunálních volbách jej nabídla jako ideální nástroj pro zlepšování Kolína radnici v čele se starostou Vítem Rakušanem.
“V programu strany Změna pro Kolín jsme slibovali otevřenost, transparentnost úřadu a lepší komunikaci s občany. Po úspěšných volbách jsme samozřejmě nechtěli, aby zůstalo jen u otřepaných frází, proto když přišla nabídka na spolupráci s projektem Lepší místo, zaujala mě na první pohled. Nebylo proč váhat, nabízí originální, moderní a funkční pomůcku,” vysvětluje Vít Rakušan, proč se jako první starosta v zemi rozhodl nástroj využívat.
Kolínské radnici Lepší místo přineslo ovoce. Městský úřad pod vedením současné koalice vyřešil za poslední tři roky na dvě stě problémů či tipů na zlepšení hlášených obyvateli Kolína. Podařilo se rychle opravit řadu zničených laviček nebo utržených košů, ale také například doplnit několik přechodů o bezpečnostní prvky, zlepšit řidičům výhled do křižovatky nebo postavit workoutové hřiště, na němž cvičením smysluplně tráví čas mnoho mladých lidí.
Kromě toho také radnice loni díky hlasům veřejnosti získala třetí místo v celostátní soutěži otevřenosti veřejné správy Otevřeno/Zavřeno.
“Lepší místo je dnes v českém prostředí něco absolutně výjimečného. Systém je propracovaný a přitom uživatelsky velmi jednoduchý. Je to dárek pro každé město a každé by se ve vlastním zájmu mělo do Lepšího místa pustit,” hodnotí Rakušan.
A jak to vlastně funguje? Jednoduše. Kdokoliv se může zaregistrovat pomocí e-mailu nebo Facebooku a snadno popsat, co a kde by se mělo zlepšit. Může využít mobilní aplikace, které jsou zdarma ke stažení pro iPhone a Android, nebo problém nahlásit přes webové stránky www.lepsimisto.cz. Ty sleduje zaměstnanec radnice, rychle se tak o podnětu dozví kompetentní úředník. Problém odstraní nebo vysvětlí, proč to hned nejde. Současně mohou lidé navrhovat řešení, vyjadřovat jim podporu, přidávat komentáře či podněty sdílet na sociálních sítích.
“Klíče od radnice tak nyní máme všichni. Dali nám je tvůrci systému a zejména ochota radních využívat jej,” shrnuje Pavel Kubáč, který vznik Lepšího místa od počátku podporuje.