Do politiky jsem nikdy vstoupit nechtěl. Bylo to mé přesvědčení, za kterým jsem si dlouho stál. Jako politik jsem se prostě necítil. Vždy se snažím být věcný a práci, kterou rozdělám, chci dotáhnout do konce. Když něco slíbím, splním to. V roce 2010 mne ale zaujala nabídka, abych vstoupil do sdružení Změna pro Kolín, které je nezávislé na jakoukoli politickou stranu, přesto s ambicemi začlenit se do komunální politiky. Jakožto kolínský patriot, pro kterého je Kolín srdeční záležitostí, se ve mne probudil zájem něco pro moji rodnou hroudu udělat. Poznal jsem lidi, kteří mi byli v mnohém podobní, srdeční, se silným vztahem ke Kolínu a s nezištným zájmem, aby se ve městě věci konečně změnily.
Jakožto aktivní muzikant jsem se vždy snažil sledovat, co se v kulturní oblasti v Kolíně děje a zajímal jsem se o vše, co s místní kulturou souviselo. Přišly volby a neuvěřitelná pecka … Změna pro Kolín ve volbách uspěla a dostala tak příležitost své vize realizovat. Další pozitivní informací bylo, že se starostou stal Vítek Rakušan, kterého osobně považuji za jednoho z nejschopnějších lidí, co znám. Následovala nabídka předsedat kulturní komisi při radě města, nabídka, kterou jsem nemohl a nechtěl odmítnout.
Přes počáteční nedůvěru v existenci komisí, jsem cítil povinnost přinést změny do kulturní oblasti – byl aktualizován jednací řád, kritéria pro žádosti o dotaci a v neposlední řadě samotný formulář pro podávání žádostí, který byl zpřehledněn a účelově upraven. Po zjištění, že v předchozích letech proběhlo pár akcí, na které město přispělo, ale nikdo z členů neměl ani tušení, jak akce proběhla a jestli si podporu zaslouží, byla zavedena kontrolní činnost, kdy členové komise předávali informace o každá navštívené akci. Když následující rok přišla opakovaná žádost o dotaci, bylo jasné, jakou podporu si daná akce zaslouží. Pro celkovou optimalizaci a plné využití prostředků jsme nakonec rozhodli, že se budou žádosti kumulovat do tří hlavních termínů v roce a navzájem posuzovat, která akce si zaslouží větší či menší podporu.
V roce 2013 jsme uvedli do praxe nový systém rozdělování grantů, který byl flexibilní a dle našeho názoru spravedlivější. Věděli jsme, kolik peněz můžeme mezi projekty rozdělit a snažili jsme se, aby byli spokojeni hlavně žadatelé, kteří si to zaslouží.
Dlouhou dobu mě ale trápila ještě jedna věc. Chyběl mi v Kolíně projekt, do kterého by se aktivně pořadatelsky zapojila i kulturní komise. Na společném jednání vznikla myšlenka kulturních akcí, které by se konaly v pravidelných termínech přes celé léto. Podporu této myšlenky vyjádřili jak členové kulturní komise, tak vedoucí odboru školství, kultury a sportu. Výsledkem je KOLÍNSKÉ KULTURNÍ LÉTO 2014 a s ním pásmo hudebních akcí pořádaných pravidelně každých čtrnáct dní na Karlově náměstí, nebo na Kmochově ostrově. V době, kdy píšu tyto řádky, máme za sebou již dvě akce, ze kterých mám upřímnou radost.
Je stále dost věcí, které se dají změnit k lepšímu, přesto doufám, že se vám nastartované změny líbí.