Určitě jste si jich všimli také. Objevily se v Kolíně na podzim 2008 a bylo to, jako by se objevily přes noc. Najednou byly v chodnících kolem kolínského náměstí. Když jste si chtěli přečíst, co je na nich napsáno, museli jste se před nimi symbolicky sklonit.
Věděla jsem, že jsou na nich jména kolínských Židů, kteří bydleli v domech, před kterými jsou destičky umístěné. Jména kolínských Židů, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů a tam zavražděni.
Na internetu jsem si našla toto (cituji):
Stolpersteine je složenina německých slov stolpern (klopýtnout, škobrtnout) a stein (kámen). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým ze Stolpersteinů skrývá, a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi.
Stolpersteiny pokládáme do chodníků v jakýchsi „trsech“ pro vyvražděné rodiny tak, aby jejich členové byli aspoň tímto způsobem pohromadě.
I v Kolíně najdete před domy kolem kolínského náměstí, trsy více destiček, a na nich jména celé rodiny, která byla vyvražděná.
Destičky jsou z kamenů, které mají na vrchní straně měděnou destičku s vyrytým jménem a datem, kdy ten který člověk zemřel a kde.
Všimla jsem si těchto destiček už před lety, ale teprve dneska jsem se dozvěděla, že první české Stolpersteiny byly položeny v Praze a v Kolíně na podzim 2008. Musím ty kolínské nafotit pro maminku (*1922) a vyzpovídat ji. Když jsme jí totiž v roce 1983 řekli, že se naše dcera bude jmenovat Rita, řekla:
„Rita… tak se jmenovala moje spolužačka. Když šla s celou rodinou do transportu, stála jsem na chodníku a zamávaly jsme si. Nikdo z nich se nevrátil.“
Možná vás v této souvislosti bude zajímat jedna výstava. Jmenuje se Sofiina volba po česku.
Její vernisáž byla 24. dubna 2014 v synagoze, v ulici Na Hradbách 157, v domě, kde je Městské informační centrum.
Na výstavu vás zve Judita Matyášová a Město Kolín, Městská knihovna Kolín a Regionální muzeum v Kolíně.
Výstava vám představí osudy českých židovských dětí, které za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech. Představí vám také příběhy tří dětí z Kolína, které byly součástí této skupiny.
Autorkou výstavy je novinářka Judita Matyášová, která o těchto dětech napsala knihu, Přátelství navzdory Hitlerovi.
A pozor! Důležitá informace! Výstava potrvá do 30. 5. 2014.
Tady jsou webové stránky, ze kterých jsem si dovolila použít informace o Stolpersteinech:
http://www.proculture.cz/cultureinfo/projekt-stolpersteine-kameny-zmizelych-2746.html
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/127156-obeti-holocaustu-mapuji-dalsi-kameny-zmizelych/
http://www.stolpersteine.cz/cs/o-projektu
Irena Fuchsová
http://www.kdyz.cz/
http://fuchsova.blog.idnes.cz/
https://www.facebook.com/irena.fuchsova
http://www.cinoherniklub.cz/
http://www.rozhlas.cz/pardubice/porady/_zprava/kdyz-vypravi-napoveda–1300903