Do Kolína se stahuje lůza a kriminalita stoupá. Kdo za to může? Radnice. Automobilka. Policie. Klaus. Názory jsou slyšet různé, konkrétních informací málo. Co je pravda a co ne? Co udělat, aby se situace zlepšila? Co může udělat policie a co vedení radnice?

Za minulý rok bylo v okresu Kolín spácháno přes tři a půl tisíce trestných činů. V sousedním okresu (Nymburk) skoro o třetinu méně. „Kolegové v Kolíně jsou měkcí,“ tvrdí jistý nymburský soudce, který v sousedním městě uplatňuje trestní právo. „U nás máme zásadu dvakrát a dost. Pak následuje zákaz pobytu a šmytec.“ Jako teorie je to zajímavé, jako vysvětlení zcela nepostačující. Oba okresy sice mají podobný počet obyvatel, jenže ten kolínský má více měst (v těch ke trestným činům dochází především) a sám Kolín je dvojnásobně početnější než Nymburk. Za druhé, zákaz pobytu může soud udělit jen osobám, které v místě nemají domovské právo. A to je vůbec ta největší smůla Kolína. Přepadají, kradou a loupí v něm lidé, kteří jsou tu doma. Byť třeba jen na ubytovně, kterých je tu mnohonásobně víc než v Nymburce, nebo jen s poštovní adresou na radnici. Ta svého času (v roce 2005, starostou ing. Miroslav Kaisler – ČSSD) dokonce za
přistěhování nebo jen nahlášení trvalého pobytu platila tisíc korun. Stovky lidí, kteří se přihlásili, jsou tu teď ofi ciálně doma. Stejně jako je přímo v Kolíně doma přes sto šedesát kriminálníků propuštěných v rámci Klausovy amnestie.
CO OČI NEVIDÍ…
Zbývá připočíst fluktuanty, kteří se v počátcích automobilky sjížděli do Kolína jako vosy na med. Když zjistili, že se v továrně musí tvrdě pracovat, odešli sami, případně byli pro nevalný výkon propuštěni. A městu jaksi zbyli. Máme tedy všechny viníky pohromadě? Ani zdaleka. „Nemám rád Velkého bratra,“ prohlásil na konci svého volebního období starosta Buřič. Mělo to od něho být vysvětlení, proč ze sedmnácti kamer střežících kolínský veřejný prostor fungují jen čtyři. Jaký div, že kriminalita za jeho starostování vyletěla přímo raketově. Pro přesnou představu: za první rok Buřičovy péče o město bylo přímo v Kolíně (o okrese ani nemluvě) evidováno 1169 trestných činů, v posledním roce (od října 2009 do září 2010) už to jich bylo 1737. Pro zajímavost – výrok „Velký bratr tě sleduje!“ pochází z knihy anglického spisovatele George Orwella. Jedno ze zásadních literárních děl 20. století se ovšem týká hlavně popření individuality a špehování lidí v jejich soukromí. Proto se ostatně Velký bratr ujal i jako název známé televizní soutěže. S kamerovým systémem hlídajícím parkoviště a další problematické veřejné prostory, kde dochází ke kriminálním aktivitám, má Velký bratr málo společného.
PŘÍLEŽITOST DĚLÁ ZLODĚJE
Buřičova svérázná výmluva měla zastřít to nejdůležitější. Jedním z hlavních důvodů nárůstu kriminality v Kolíně byla pasivita radnice, která se vykašlala na prevenci. Jak si ji představuje Změna pro Kolín? Během čtyř let se jí podařilo leccos. Kromě obnovení kamerového systému získala od ministerstva vnitra peníze i pět dalších kamer. Na systém budou zanedlouho napojené i kamery nového typu (mobilní), které nepotřebují pevné připojení a poskytují informace prostřednictvím radiového vysílání. Dají se proto snadno přemisťovat do míst, která budou zrovna aktuální. Zatím jsou vytipovaná tři místa: u Barborky, u zimního stadionu a v Legerově ulici u malého kruhového objezdu. Jako užitečné opatření se ukázala i koordinace státní a městské policie, sociálního odboru i neziskových organizací. Lidé, kteří se dřív ani neznali, si začali předávat užitečné informace. Třeba o tom, kde se v poslední době hromadí nejvíc použitých stříkaček. Nebo o tom, jaké lokality má právě v hledáčku ta či ona policie, aby se hlídky nedublovaly a pokrývaly více prostoru.
KDO JE V BASE, NEZLOBÍ
Výsledky těchto a dalších kroků na sebe nenechaly čekat. Jestliže kriminalita za předchozího vedení neustále stoupala, za poslední čtyři roky klesla. Pravda, nijak významně. Čísla, se kterými končilo staré vedení, jsou jen o necelých
sedm procent horší, než s jakými toto volební období končí Změna. Za poslední rok jejího působení (od října 2013 do letošního září) například klesl počet trestných činů o 189 případů. Když vezmeme v úvahu faktory, které byly proti (Klausovu amnestii především), je i malý pokles slušným úspěchem. Zřetelným znamením změny k lepšímu je také větší objasněnost, nejvyšší za posledních osm let. Pokrok je znatelný především u násilné trestné činnosti. Během Buřičova starostování se objasněnost zvýšila o necelých šest procent, zato v posledních čtyřech letech vzrostl počet vyřešených případů z padesáti procent na tři čtvrtiny. Pachatelé těchto skutků obvykle putují rovnou do vyšetřovací vazby. A kdo je v base, ten už nezlobí. Kromě Změny, která pomohla zvýšit počet tabulkových míst pro policii v kolínském okresu a zorganizovala její lepší spolupráci s městskými strážníky, za to patří dík především novému šéfovi kolínského okresního ředitelství policie České republiky. Ten (na úkor venkova) posílil přímo kolínský tým vyšetřovatelů. Předtím jich bylo tak málo, že pomalu neměli čas vyšetřovat. Spoustu případů jen evidovali a odkládali.